Weekendowe Spotkania Matek dzieci z niepełnosprawnościami

W wielu rodzinach osób niepełnosprawnych to kobieta pełni rolę całodobowego opiekuna chorego dziecka, jest z nim od rana aż do momentu gdy dziecko zaśnie. Nierzadko też czuwa przy nim w nocy. Bycie w trybie ciągłego czuwania jest obciążające dla organizmu kobiety. Podczas weekendowego spotkania matki dzieci z niepełnosprawnościami mają nie tylko możliwość zdobycia nowej wiedzy, ale przede wszystkim skorzystania z odpoczynku. Przez trzy dni beneficjentki projektu mogą skupić się na sobie.

Cel projektu

Większość matek niepełnosprawnych dzieci ze względu na sytuację finansową lub zbyt duże zagrożenie dla życia dziecka nie jest w stanie wyjechać na wakacje czy choćby na 'weekend za miasto’. Organizowane przez nas wyjazdy pozwalają uczestniczkom projektu poczuć się wyjątkowo. Trzy dni spędzone w towarzystwie kobiet w podobnej sytuacji życiowej z możliwością skupienia się na sobie sprawiają, że matki niepełnosprawnych dzieci wracają z nowymi pokładami energii do swoich domów, aby stawić czoło kolejnym wyzwaniom jakie przyniesie im los. Dla większości z nich jest to okazja do wyjścia z własnego mieszkania i porozmawiania z innymi ludźmi. Podczas naszych zajęć tworzymy przestrzeń, w której matki niepełnosprawnych dzieci czują się swobodnie, dzięki czemu są w stanie otwarcie rozmawiać na ważne dla nich tematy. 

Przebieg projektu

Matki niepełnosprawnych dzieci w trakcie projektu otrzymują wiedzę merytoryczną oraz indywidualne wsparcie specjalistów. Znajomość zagadnień psychologicznych czy prawnych, które są przedmiotem warsztatów pomoże matkom chorych dzieci w ich codziennych zmaganiach nie tylko z chorobą dzieci, ale także z powiązanymi z tym wyzwaniem zadaniami. Dbając o siebie beneficjentki projektu zadbają także o swoich bliskich. Naszymi działaniami chcemy zapobiegać zbyt późnemu sięganiu po pomoc psychologiczną czy psychiatryczną rodziców niepełnosprawnych dzieci. 

Efekty naszych działań

Wartością regularnych warsztatów jest możliwość zintegrowania środowiska mam niepełnosprawnych dzieci. Comiesięczny udział w warsztatach wpływa również na poczucie przynależności do grupy co w konsekwencji zapobiega poczuciu wykluczenia. Nasze 11-letnie doświadczenie współpracy z rodzinami dzieci niepełnosprawnych wskazuje, że szczęśliwa i spokojna mama to szczęśliwa i spokojna rodzina. Aby mamy chorych dzieci mogły dawać wsparcie, miłość i szczęście swoim najbliższym, same muszą je skądś brać. Celem naszych spotkań jest dawanie matkom chorych dzieci wsparcia, energii i 'pozytywnego ładowania baterii’. Podczas warsztatów uczestniczki projektu otrzymują również materiały szkoleniowe.