Kobiety Między Niebem a Ziemią

Z 9-letniego doświadczenia prowadzenia Fundacji zajmującej się rodzinami, w których żyją niepełnosprawne dzieci wynika, że w przeważającej części rodzin to matki przyjmują na siebie organizację „nowego stylu” życia z niepełnosprawnym dzieckiem. Realizują bardzo dużo zadań: umawiają wizyty u specjalistów, organizują rehabilitacje, szukają i kontaktują się z różnymi fundacjami, dbają o edukacje dziecka niepełnosprawnego. Gdy członkami rodziny są także zdrowe dzieci, często opieka nad nimi również należy do zadań kobiety.

Choroba, która pojawia się w rodzinie dotyka każdego z jej członków na swój sposób na trzech płaszczyznach:

  • emocjonalnym
  • organizacyjnym
  • społecznym

Matki niepełnosprawnych dzieci nieustannie potrzebują wsparcia, ponieważ to one poświęcają najwięcej czasu na opiekę i pomoc swojemu dziecku. Często w dużej ilości codziennych czynności Opiekunowie chorych dzieci zazwyczaj zbyt późno sięgają po specjalistyczną pomoc. Dzieje się tak, ponieważ całą uwagę skupiają na dziecku i walce o jego dobrostan, zapominając o sobie.

Kobiety Między Niebem a Ziemią to projekt, którego celem jest psychologiczne oraz prawne wsparcie matek uczestniczących czynnie w procesie rehabilitacji swoich nieuleczalnie chorych dzieci. Zależy nam także na zapobieganiu izolacji kobiet, które na pełen etat zajmują się swoimi dziećmi. W naszym odczuciu możemy to uczynić poprzez tworzenie bezpiecznej przestrzeni do wymiany doświadczeń, budowania więzi oraz zdobywania wiedzy przydatnej w funkcjonowaniu.

Przebieg projektu

Kobiety miedzy Niebem a Ziemią to spotkania matek nieuleczalnie chorych dzieci, podczas których specjaliści z różnych dziedzin dzielą się z Paniami swoją wiedzą z zakresu psychologii, pomocy społecznej, prawa, coachingu czy pedagogiki.

Nasze spotkania to czas, w którym Uczestniczki mogą podzielić się swoim doświadczeniem, wymienić kontakty, otrzymać wsparcie, pozyskać potrzebną wiedzę, a przede wszystkim spędzić czas z innymi kobietami o podobnych przeżyciach, co daje im podwójną moc do dalszych działań, bo jak same mówią – nikt nie zrozumie mnie tak dobrze, jak druga matka nieuleczalnie chorego dziecka.

Spotkania w ramach projektu Kobiety Między Niebem a Ziemią odbywają się zawsze w eleganckich hotelach. Jest to wyraz uznania dla matek chorych dzieci za ich codzienny trud, jaki wkładają w opiekę nad swoimi dziećmi.

Efekty naszych działań

Projekt ten realizowany jest we Wrocławiu od czerwca 2019 roku. W efekcie jego realizacji Uczestniczki stworzyły społeczność, w ramach której zawiązały się żywe przyjaźnie. Nasze Matki odwiedzają się wzajemnie, spędzają ze sobą czas, a gdy potrzeba są dla siebie wsparciem.

Wiele z nich „wyszło z domu”, nawiązało nowe kontakty, znalazło czas dla siebie, podczas którego może się zrelaksować i naładować baterie na dalsze działanie związane z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Powtarzamy naszym Uczestniczkom, że szczęśliwa i spokojna mama, to szczęśliwe i spokojne dziecko.

Przyszłość Kobiety Między Niebem a Ziemią

Obserwując zmiany, jakie zachodzą w funkcjonowaniu matek nieuleczalnie chorych dzieci, chcemy kontynuować nasze działania we Wrocławiu, a dodatkowo rozpocząć realizację spotkań w nowych miastach na terenie Polski. Tak, aby kolejne mamy miały szanse stworzyć społeczność, która będzie dla nich wsparciem w każdym momencie.

Zrealizowane projekty

  • marzec – maj 2021 / Wrocław
  • październik – grudzień 2020 / Sopot
  • lipiec – grudzień 2020 / Wrocław
  • luty – kwiecień 2020 / Wrocław
  • wrzesień – listopad 2019 / Wrocław
  • czerwiec – sierpień 2019 / Wrocław