Michaś Kowalczyk

Jesteśmy rodzicami dwóch wspaniałych chłopców  Michałka (4,5l) i Jakuba (17l). Jakub jest autystykiem. Dodatkową chorobą, z którą walczyliśmy kilkanaście lat, a która wyrządziła szkody w jego układzie nerwowym była epilepsja. Udało się ją wyleczyć, mamy nadzieję, że już na zawsze.

Przez wiele lat intensywną terapią udało nam się osiągnąć wspaniały rezultat. Jakub jest dobrze funkcjonującym autystykiem. Niestety nie możemy spocząć na laurach, nadal potrzebna jest terapia.

Michałek jest naszym adopcyjnym synkiem. Urodził się jako wcześniak, matka biologiczna zostawiła go w szpitalu, co prawdopodobnie uratowało mu życie. Pokochaliśmy Go od pierwszego wejrzenia, gdy w wiadomościach TVP obejrzeliśmy apel pielęgniarek, które w dniu jego pierwszych urodzin postanowiły poszukać dla niego mamy i taty. Michałek urodził się jako wcześniak ze skomplikowaną wadą serca, która była powodem przeprowadzonych u niego dwóch zabiegów kardiochirurgicznych. Operacje zakończyły się sukcesem, ale niestety w przebiegu ostatniej z nich doszło do uszkodzenia układu bodźcowo- przewodzącego. Aby ratować jego życie, konieczne było wszczepienie stymulatora serca.

W skutek niedotlenienia doszło do uszkodzenia mózgu. Okres pooperacyjny powikłany był zapaleniem płuc, które doprowadziło do niewydolności oddechowej, konieczne było podłączenie do respiratora. Stan dziecka był skrajnie ciężki, a szanse na uratowanie życia znikome. Ale stał się cud! Michałek przeżył i choć dalej toczy walkę o swoją sprawności i samodzielności, nie jest w niej osamotniony. Choroba podstawowa i powikłania pooperacyjne doprowadziły do znacznego opóźnienia neuro-rozwojowego. Uszkodzenia Cun doprowadziły do dziecięcego porażenia mózgowego, małogłowia. Chłopiec ma problemy z zaleganiem wydzieliny w oskrzelach, która jest powodem nawracających zapaleń płuc, powikłania po tracheostomii.

Synek ma obniżoną odporność dlatego rehabilitacja ruchowa odbywa się w domu lub na indywidualnych turnusach. Michałek jest pod opieką Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie. Konieczność zakupu sprzętów medycznych, rehabilitacyjnych, ortopedycznych, wizyty i kontrole u wielu specjalistów w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Rabce – Zdrój, Gdyni, Białymstoku, stawia przed nami ogromne wyzwanie finansowe, któremu sami nie jesteśmy w stanie sprostać.

                                                                       Edyta i Mariusz Kowalczyk

Facebook – Misiek-mały maratończyk                    

You Tube – tytuł filmu: Dobrze, że jesteś synku