Kompleksowa rehabilitacja dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością sprzężoną
Fundacja Między Niebem a Ziemią z dniem 22 marca 2021 r. rozpoczęła rekrutację uczestników do projektu pt. „Kompleksowa rehabilitacja dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością sprzężoną” realizowanego ze środków PFRON i własnych.
Zajęcia w ramach projektu realizowane były od 10 kwietnia 2021 do 20 marca 2022 r. na terenie całej Polski.
ZASADY REALIZACJI PROJEKTU
Projekt kierowany dla 25 dorosłych i dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną z terenu całej Polski bez względu na wiek. Zakwalifikowani uczestnicy zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami otrzymali indywidualne wsparcie specjalistów: rehabilitantów, psychologów lub coach-ów, logopedów, dietetyków. Osoby nastoletnie i dorosłe, które zgłosiły potrzebę otrzymały wsparcie osobistego asystenta.
Dla rodziców którzy wykazali potrzebę zapewnione zostało wsparcie psychologa, które pozwoliło im na lepsze radzenie sobie z problemem niepełnosprawności ich dzieci.
Dla wszystkich beneficjentów zakupione i przekazane były środki ochrony osobistej: żele do dezynfekcji, rękawiczki jednorazowe, maseczki.
1) Trening domowej rehabilitacji
- Termin realizacji: od kwietnia 2021 do marca 2022,
- Łączny limit 84 godziny dla każdego uczestnika w całym okresie realizacji projektu,
- Zajęcia realizowane przy udziale fizjoterapeutów,
- Wsparcie fizjoterapeuty miało na celu dobranie indywidualnego planu rehabilitacji i naukę ćwiczeń, które pozwoliły osobom niepełnosprawnym na zachowanie siły mięśni, szczególnie tych najbardziej narażonych na osłabienie u uczestników leżących i poruszających się przy wsparciu wózka inwalidzkiego.
2) Usługa asystencji osobistej
- Termin realizacji: od kwietnia 2021 do marca 2022,
- Liczba godzin wsparcia: łącznie 558 godzin dla zakwalifikowanego uczestnika
- Limit uczestników: 5 osób w wieku powyżej 15 lat
- Asystent osoby niepełnosprawnej pracował w domu beneficjenta lub w innym miejscu zgodnie z uzgodnionym grafikiem. Umowa z asystentem zawiera zakres i regulamin świadczenia usług, którego przestrzeganie obowiązywało zarówno pracownika jak i beneficjenta. Potwierdzenie świadczonych usług beneficjent każdorazowo potwierdzał własnoręcznym podpisem na ewidencji godzin wsparcia.
- Dotyczy ograniczonej liczby uczestników, którzy zgłoszą potrzebę uzyskania wsparcia.
3) Wsparcie logopedyczne
- Termin realizacji: od kwietnia 2021 do marca 2022,
- Liczba godzin wsparcia: łącznie 24 godzin dla zakwalifikowanego uczestnika
- Limit uczestników: 10 osób
- Cel wsparcia logopedy- przeciwdziałanie upośledzeniu w funkcjonowaniu w obrębie codziennej aktywności za sprawą komunikacji, udziału w życiu społecznym, funkcjonowaniu w domu, szkole oraz niezależności w środowisku domowym i otoczeniu społecznym.
- Dotyczy ograniczonej liczby uczestników, którzy zgłoszą potrzebę uzyskania wsparcia.
- Forma wsparcia- możliwa do realizacji zdalnie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie do 30 dni następujących po ich odwołaniu.
4) Wsparcie dietetyka
- Termin realizacji: od kwietnia 2021 do marca 2022,
- Liczba godzin wsparcia: łącznie 8 godzin dla zakwalifikowanego uczestnika,
- Limit uczestników: 5 osób,
- Cel wsparcia- pomoc rodzicom jak również uczestnikom w zapewnieniu optymalnego sposobu żywienia uczestników projektu. Dietetyk- uczy chorych i ich rodziców sporządzania jadłospisów i samodzielnego wykonywania posiłków oraz zasad suplementacji w miarę możliwości uczestnictwa w tym procesie chorego,
- Dotyczy ograniczonej liczby uczestników, którzy zgłoszą potrzebę uzyskania wsparcia,
- Forma wsparcia możliwa do realizacji zdalnie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie do 30 dni następujących po ich odwołaniu,
5) Indywidualny trening rozwoju osobistego
- Termin realizacji: od kwietnia 2021 do marca 2022,
- Liczba godzin wsparcia: łącznie 24 godzin dla zakwalifikowanego uczestnika,
- Limit uczestników: 5 osób w wieku powyżej 15 lat,
- Cel- zwiększenie motywacji beneficjentów do samodzielnego dbania o proces swojego leczenia i rehabilitacji, do regularnego wykonywania treningu fizycznego, stosowania się do zaleceń w zakresie prawidłowego funkcjonowania codziennego, budowania kompetencji społecznych (interpersonalnych, asertywności), radzenia sobie ze stresem. Zajęcia realizowali psychologowie lub coach’owie,
- Dotyczy ograniczonej liczby uczestników, którzy zgłoszają potrzebę uzyskania wsparcia,
- Forma wsparcia możliwa do realizacji zdalnie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie do 30 dni następujących po ich odwołaniu,
6) Indywidualne wsparcie psychologiczne dla rodziców
- Termin realizacji: od kwietnia 2021 do marca 2022,
- Liczba godzin wsparcia: łącznie 24 godzin dla zakwalifikowanego uczestnika,
- Limit uczestników: 5 osób
- Cel- diagnoza problemów psychologicznych, przede wszystkim związanych z trudnościami adaptacyjnymi w opiece nad chorym niepełnosprawnym członkiem rodziny.
- Dotyczy ograniczonej liczby rodziców, którzy zgłoszą potrzebę uzyskania wsparcia psychologicznego.
- Forma wsparcia możliwa do realizacji zdalnie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie do 30 dni następujących po ich odwołaniu.
REGULAMIN REKRUTACJI UCZESTNIKÓW
Do projektu zapraszamy:
- osoby z niepełnosprawnością sprzężoną bez względu na wiek z terenu całej Polski,
- osoby posiadające aktualne na dzień przystąpienia do projektu orzeczenie o niepełnosprawności z zapisami obejmującymi orzeczone co najmniej dwie niepełnosprawności,
- nieuczestniczących na dzień przystąpienia do projektu w projektach realizowanych ze środków PFRON i innych w podobnym celu,
Warunkiem przyjęcia zgłoszenia do projektu jest przesłanie do Fundacji kompletu dokumentów:
- karta zgłoszeniowa chorego (prawidłowo wypełniona i podpisana),
- kopia aktualnego na dzień przystąpienia do projektu orzeczenia o niepełnosprawności
O przyjęciu do projektu decydować będą następujące kryteria:
- Przesłanie kompletu prawidłowo wypełnionych dokumentów (niezbędny warunek formalny)
- Kolejność przyjęcia zgłoszenia
- Ze względu na logistykę projektu oprócz kolejności zgłoszeń o przyjęciu do poszczególnych form wsparcia w projekcie decydować będzie również możliwość jego realizacji. Do poszczególnych form wsparcia zakwalifikowane zostaną osoby, dla których w pobliżu ich miejsca zamieszkania zostaną zrekrutowani posiadający odpowiednie kwalifikacje pracownicy, którzy zadeklarują możliwość pracy z danym beneficjentem.
Dodatkowe warunki rekrutacji:
Zgodnie z procedurami PFRON w projekcie musi zostać zapewniony udział beneficjentów z co najmniej czterech województw. Maksymalny procentowy wskaźnik udziału beneficjentów z jednego województwa nie może przekroczyć 60% ogółu beneficjentów ostatecznych projektu. W przypadku przekroczenia limitu miejsc w projekcie lub przekroczenia limitu zgłoszeń beneficjentów z jednego województwa osoby zgłoszone ponad limit zostaną zamieszczone na liście rezerwowej w kolejności zgodnej z datą przyjęcia zgłoszenia.
Kwalifikacja do uczestnictwa z listy rezerwowej jest możliwa po zwolnieniu miejsca w projekcie z powodu rezygnacji zakwalifikowanego uczestnika.
Zgłoszenia można przesyłać skanem na adres: projekt.pfron@miedzyniebemaziemia.pl
TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ UPŁYWA 10 kwietnia 2021 r.
O wyniku rekrutacji uczestnicy zostaną poinformowani mailem do dnia 15.04.2021.
Informacje o projekcie:
Koordynator projektu
Fundacji Między Niebem a Ziemią
kom. 607 916 340 / 662 033 999
mail: projekt.pfron@miedzyniebemaziemia.pl
ul. Kazimierza Wielkiego 1
50-077 Wrocław
www.miedzyniebemaziemia.pl
Serdecznie zapraszamy!!!
Dokumenty: