21 czerwca 2022
Tymon Magiera
Tymon urodził się 30.06.2021 r. w 36 tygodniu ciąży poprzez cesarskie cięcie. Interwencyjny, ratujący życie zabieg wykonano z powodu spadającego tętna i zagrażającej zamartwicy płodu. Przez pierwsze dwa tygodnie od porodu przebywał na oddziale neonatologicznym, gdzie poddany był tlenoterapii i leczeniu wrodzonego zapalenia płuc.
Jeszcze w trakcie ciąży lekarze zdiagnozowali u Tymona różne wady i schorzenia – zespół Downa, poszerzenie komór bocznych mózgu, a także ubytki w przegrodzie międzykomorowej i przegrodzie międzyprzedsionkowej serca. Kilka dni po urodzeniu okazało się, że w sercu pojawił się trzeci przeciek. Prawdopodobnie w wyniku wcześniactwa i cięcia cesarskiego u Tymona nie doszło do fizjologicznego zamknięcia się przewodu Botalla, co skutkowało przeciekiem krwi z krążenia systemowego do płucnego. Po kilkunastu dniach od wyjścia do domu, z powodu pogorszenia się jego stanu (spadek masy ciała, tachykardia) Tymon ponownie trafił do szpitala, tym razem na oddział kardiologiczny. Po dwukrotnej hospitalizacji lekarze zadecydowali o wykonaniu operacji – bandingu tętnicy płucnej, który miał odciążyć serce i dać dziecku możliwość doczekania właściwej korekty wady. Zabieg przeprowadzono w drugim miesiącu życia Tymona.

Dzięki tej operacji Tymon przestał męczyć się podczas jedzenia, stopniowo zaczął przybierać na wadze i wreszcie mógł rozpocząć rehabilitację. Tymon jest pod opieką wielu specjalistów, m.in. neurologa, gastroenterologa, endokrynologa, okulisty. Naszą codziennością, oprócz fizjoterapii, są częste badania i kontrole lekarskie. Stan serca Tymona jest stale kontrolowany w Poradni Kardiologicznej dla dzieci oraz Poradni Wad Serca dla dzieci i dorosłych Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. Prof. Zbigniewa Religi Medinet. Aktualnie Tymon został zakwalifikowany do wykonania korekty całkowitej wady serca, która ma na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi i warunków hemodynamicznych w sercu.
Zespół Downa i globalnie obniżone napięcie mięśniowe, z którym urodził się nasz synek, generują opóźnienie w rozwoju. Tymon rehabilitowany jest metodą NDT-Bobath, dzięki czemu powoli zaczyna osiągać kolejne etapy rozwoju motorycznego, jednak wciąż pozostaje w tyle w stosunku do zdrowych rówieśników. Pomimo wady serca jest silnym, energicznym chłopcem, dzielnie znoszącym zajęcia z fizjoterapeutą. Oprócz rehabilitacji ruchowej wymaga terapii logopedycznej, wspomagającej rozwój mowy. Zebrane środki przeznaczymy na zajęcia terapeutyczne usprawniające funkcjonowanie naszego dziecka.
Rodzice Tymona