Matylda Radosz

Matylka przyszła na świat o czasie jako zdrowa dziewczynka i dostała 10 pkt Apgar. Po dwóch dniach została wypisana w idealnym stanie zdrowia do domu. Szybko rosła i rozwijała się prawidłowo. Po kilku miesiącach zaczęły się problemy Matylki z przybieraniem na wadze oraz z prawidłowym rozwojem. Nowe umiejętności przychodziły później niż u jej równieśników, wtedy zaczęliśmy kilkunastomiesięczne poszukiwania przyczyny. Wysokokaloryczna dieta, a także żmudna rehabilitacja naszej córki niewiele pomogła. W wieku 18 miesięcy Matylka zaczęła tracić wcześniej zdobyte umiejętności, nadal nie chodziła i nie mówiła. Gdy Matylda skończyła dwa lata potwierdzono u niej zespół Retta. 

Kiedy Matylka się urodziła chcieliśmy ją nauczyć wszystkiego o świecie, teraz świat musimy nauczyć o Niej. Ty widzisz dziewczynkę, która nie mówi, my widzimy cud, który nie potrzebuje słów…

Dzięki systematycznej rehabilitacji Matylda nauczyła się samodzielnie stać w wieku 3 lat, a chodzić zaczęła, gdy skończyła 5 lat. Obecnie Matylka jest karmiona przez gastrostomię. 

Zespół Retta jest chorobą postępującą, dlatego Matylka wymaga stałej terapii.

Rodzice – Ania i Artur Radosz