Jakub Synowiec

Odszedł 6 marca 2018 roku

Jakub urodził się 24.03.2005r. z jedną z najcięższych wad wrodzonych serca -HLHS- niedorozwojem lewej komory (oznacza to, że żyje tylko z jedna komorą serca). Przeszedł dwie operacje- pierwszą gdy miał tydzień, drugą w wieku siedmiu miesięcy. Niestety w kilka dni po drugiej operacji doszło u Kuby do zatrzymania akcji serca i na skutek tego niedotlenienia mózgu. Od tego czasu cierpi na porażenie czterokończynowe ( nie chodzi, sam nie siedzi, nie przewraca się na boki, nie bawi się rączkami), nie mówi, ma padaczkę, głęboki niedosłuch obustronny ( nosi aparaty słuchowe).

W 2014 roku, Kuba przeszedł poważne załamanie kardiologiczne. Trafiliśmy do szpitala z bardzo niskim tętnem. Tam zdiagnozowano dysfunkcje węzła zatokowego. Wspominano o wszczepieniu rozrusznika, ale w takim stanie neurologicznym to za duże ryzyko. Obecnie Kuba dostaje leki przyspieszające pracę serca i czekamy. W 2014 roku również, z powodu niskiej masy ciała i krztuszeniu się podczas jedzenia założono Kubie PEGa (rureczkę bezpośrednio do żołądka), którym karmiony jest do dziś.

Kuba jest dzieckiem leżącym i całkowicie uzależnionym od drugiej osoby. Dzięki rehabilitacji i terapiom wspomagającym stan ruchowy się nie pogarsza a Kuba jest radosnym i pogodnym dzieckiem.

 

mama Hania